wrzucaj <- <- -> -> 1 Pliki, które tu są udostępnione można używać TYLKO pod warunkiem, że masz ich oryginalną wersje, a ściągniętą kopie będzie się traktować jako zapasową.
Nie mogą one służyć jakimkolwiek celom niezgodnym z prawem.
Udostępniający pliki nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania materiałów tu zawartych niezgodnie z ich przeznaczeniem w szczególności, gdy spowodowałoby to szkodę osób trzecich.
Wszystkie pliki pobierałeś/aś na własną odpowiedzialność.



NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » HISTORIA » DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA - TRADYCJA I HISTORIA

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Dzień Babci i Dzień Dziadka - tradycja i historia

  
kotek
16.01.2022 09:56:18
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Moderator

Posty: 2930 #7906625
Od: 2018-4-14
Historia Dnia Babci
W Polsce geneza Dnia Babci sięga 1964 roku, a swoje początki święto to zawdzięcza… prasie. Na pomysł jego ustanowienia jako pierwsza wpadła redakcja czasopisma „Kobieta i Życie”. Z kolei data 21 stycznia związana jest z jednym z występów wybitnej aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej. Tego dnia w 1965 roku pani Mieczysława występowała w Poznaniu. A trzeba zaznaczyć, że była już wtedy panią w starszym wieku. Mając 85 lat nadal pozostawała jednak aktywna zawodowo. Po występie redakcja „Expressu Poznańskiego” wręczyła aktorce tort i kwiaty, ustanawiając jednocześnie dzień 21 stycznia Dniem Babci. Popularyzację Dnia Babci kontynuowały kolejne redakcje, w tym „Express Wieczorny”. Tak zaczęła się tradycja przygotowywania na Dzień Babci drobnych prezentów, występów i laurek.
Historia Dnia Dziadka
Co ciekawe przez ponad 10 lat dziadkowie byli nieco poszkodowani, ponieważ ich święto zostało ustanowione dopiero w 1978 roku za sprawą telewizji publicznej. To redakcja telewizji wpadła na pomysł zorganizowania konkursu, w którym miała zostać wyłoniona oficjalna data Dnia Dziadka. Tą datą mógł być 30 maja, czyli dzień urodzin Mieczysława Foga, jednak pomysł ten zupełnie się nie przyjął. Finalnie zdecydowano, że babcie i dziadkowie powinni obchodzić swoje święta w tym samym okresie. I tak w 1981 roku Dzień Dziadka wpisany został oficjalnie do kalendarza, a obchodzimy go 22 stycznia. Dzięki temu dziadkowie także doczekali się wierszyków, piosenek, przedstawień i laurek, a na Dzień Dziadka są obdarowywani drobnymi prezentami.
Przyjęło się, że Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy w szczególny sposób. 21 i 22 stycznia to seniorzy są w centrum uwagi. W przedszkolach i szkołach najmłodsze wnuki organizują specjalne gale, przedstawienia i uroczystości, podczas których recytują wierszyki i śpiewają piosenki.Tradycyjnie dziadkowie otrzymują też specjalnie przygotowane na tę okazję laurki.

Wśród prezentów wręczanych przez starsze wnuki najczęściej są kwiaty oraz czekoladki na Dzień Babci i Dziadka. Prezenty dla dziadków nie muszą być duże. Liczy się pamięć, odwiedziny, wspólnie spędzony czas i okazana miłość. Nawet drobny upominek sprawi dziadkom przyjemność, zwłaszcza jeśli będzie kreatywny i wręczony od serca. Takim prezentem mogą być np. czekoladki z własnym zdjęciem, czekoladowe kwiatki czy czekoladowe napisy „Babcia” i „Dziadek”. Dobrym pomysłem na prezenty dla babci i dziadka będą także upominki nawiązujące do ich pasji i zainteresowań np. skrzynka z czekoladowymi narzędziami dla dziadka złotej rączki, zestaw czekoladowych narzędzi ogrodowych dla dziadków, którzy uwielbiają prace w ogrodzie czy czekoladowy zestaw kuchenny dla babci, która gotuje najlepiej na świecie.
świętują wspólnie także m.in. w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Co ciekawe w Japonii nie ma formalnie Dnia Babci i Dnia Dziadka. Jest natomiast Dzień Szacunku dla Wieku, w którym to młodsi członkowie rodziny dziękują za wsparcie, pomoc i opiekę seniorom. We Francji dziadkowie swoje święta obchodzą w dość odległych od siebie datach – babcie świętują w pierwszą niedzielę marca, a dziadkowie w pierwszą niedzielę października. Francuski Dzień Babci swoje początki zawdzięcza promocji jednej z marek kawy, nazywanej Kawą Babci. Tego dnia dzieci szykują laurki.

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA



TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA


  
Electra07.05.2024 02:45:47
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » HISTORIA » DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA - TRADYCJA I HISTORIA

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny