wrzucaj <- <- -> -> 1 Pliki, które tu są udostępnione można używać TYLKO pod warunkiem, że masz ich oryginalną wersje, a ściągniętą kopie będzie się traktować jako zapasową.
Nie mogą one służyć jakimkolwiek celom niezgodnym z prawem.
Udostępniający pliki nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania materiałów tu zawartych niezgodnie z ich przeznaczeniem w szczególności, gdy spowodowałoby to szkodę osób trzecich.
Wszystkie pliki pobierałeś/aś na własną odpowiedzialność.



NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » SERY » SERY FARMERSKIE I ZAGRODOWE, SERY RZEMIEŚLNICZE, SERY PRZEMYSŁOWE

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Sery farmerskie i zagrodowe, sery rzemieślnicze, sery przemysłowe

  
kotek
10.06.2020 11:06:16
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)

Grupa: Moderator

Posty: 2930 #5472897
Od: 2018-4-14
Sery farmerskie i zagrodowe – czyli takie, które wytwarzane są w gospodarstwie tylko z mleka z własnego gospodarstwa
Sery rzemieślnicze – sery wytwarzane z mleka z własnego gospodarstwa, ale mleko może być również dokupowane z lokalnych gospodarstw
Przemysłowe – sery produkowane w zakładach mleczarskich (w fabrykach).Jak robi się ser
Warto wiedzieć jak robi się ser, a zwłaszcza dobry ser bo to pomoże w wyborze tego najlepszego. Znając technologię produkcji możemy w sposób bardziej świadomy ocenić informacje znajdujące się na etykiecie lub zadać właściwe pytanie w sklepie, albo bezpośrednio producentowi na bazarze, targu lub festiwalu sera. Warto wiedzieć jak i dlaczego pewne składniki znalazły się w serze, czemu służą i czy powinny się w nim znajdować. Wiedza to przyda się również do oceny ewentualnych wad, które mogą wynikać z procesu produkcji lub dojrzewania. Dzięki tym informacjom będziemy wiedzieć jak kupić dobry ser.Aby wytworzyć 1 kg sera potrzebne jest 9-10 litrów mleka. Mleko jest w serowarstwie najważniejszym surowcem, jego jakość i czystość jest kluczowa przy produkcji każdego rodzaju sera.

Mleko podgrzewa się do temperatury 32°C i dodaje bakterie, które zaczynają fermentować laktozę do kwasu mlekowego. Następnie dodaje się podpuszczkę, która koaguluje mleko w wyniku czego powstaje skrzep. Skrzep kroi się do uzyskania ziarna serowarskiego odpowiedniej wielkości, dla każdego rodzaju sera ta wielkość będzie inna. Skrzep kroi się, aby odprowadzić z niego serwatkę. Mleko składa się w 80% z wody dlatego produkcja sera polega na oddzieleniu części stałej od części płynnej w tym przypadku jest to serwatka. Kolejnym etapem jest dogrzewanie i dosuszanie ziarna, proces ten również ma na celu pozbycie się jak największej ilości serwatki. Po etapie dosuszania odczerpuje się serwatkę, a ziarno poddaje się formowaniu i prasowaniu.Następnie sery są solone w większości przypadków w solance. Po soleniu sery trafiają do dojrzewalni gdzie przebywają w temperaturze 12 i wilgotności 85%. Długość dojrzewania zależy od rodzaju sera.Rodzaje serów
Aby odpowiedzieć na pytanie jak kupić dobry ser, powinniśmy zdawać sobie sprawę w jaki sposób klasyfikujemy sery i jakie są ich rodzaje. Pierwszym i podstawowym podziałem serów jest ten ze względu na rodzaj mleka. Zgodnie z tym podziałem sery dzielimy na sery z mleka krowiego owczego i koziego. Kolejnym jest podział na sery świeże i sery dojrzewające. Do serów świeżych zaliczamy: Feta, Ricotta, Mozzarella, Chevre. Sery dojrzewające możemy podzielić na dojrzewające od zewnątrz i dojrzewające od wewnątrz. Sery dzielimy również ze względu na technologię produkcji, sery dzielimy na kwasowe, kwasowo podpuszczkowe i zwarowe.
  
Electra03.05.2024 19:47:22
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » SERY » SERY FARMERSKIE I ZAGRODOWE, SERY RZEMIEŚLNICZE, SERY PRZEMYSŁOWE

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny