Ryba po japońsku
Skłądniki podstawowe

600 g filetów mintaja, dorsza, miruny.. - bez skóry
3 połówki papryki konserwowej ze słoika - około 140 g
3 średnie ogórki konserwowe - około 170 g
3 duże cebule zwykłe lub czosnkowe - 450 g
8 łyżek oleju do smażenia ryby i warzyw
Składniki na ciasto naleśnikowe do smażenia ryby

1 duże jajko
1/3 szklanki wody - około 125 ml
pół szklanki mąki - do 90 g
po sporej szczypcie soli i pieprzu
Składniki na zalewę do warzyw

4 czubate łyżki koncentratu pomidorowego
pół szklanki wody - około 125 ml
2 łyżki oleju
4 łyżki octu spirytusowego
przyprawy: 3 łyżki cukru, płaska łyżeczka soli, pół łyżeczki słodkiej papryki...Ryba po japońsku przepis
Przygotuj sobie 600 gramów filetów rybnych bez skóry oraz ości. Do ryby po japońsku używam zawsze filetów z mintaja, ponieważ nie są za szerokie i są dość cienkie. Nie trzeba ich długo smażyć i nie mają ości.

Możesz też sięgnąć po filety z dorsza, morszczuka, miruny.. Jeśli chcesz użyć filetów mrożonych, to po rozmrożeniu, koniecznie wylej roztopioną glazurę i odciśnij z nich nadmiar wody.

Filety pokrój na mniejsze kawałki nie dłuższe niż 5 cm. Kawałki filetów należy najpierw usmażyć w cieście naleśnikowym. W jednej misce umieść zatem: jedno duże jajko, po pół szklanki wody oraz mąki pszennej np. uniwersalnej, po sporej szczypcie soli i pieprzu.

Całość bardzo dokładnie wymieszaj na jednolite ciasto naleśnikowe. Możesz do tego użyć rózgi kuchennej lub blendera ręcznego. Powinno Ci powstać trochę gęstsze ciasto, niż na klasyczne naleśniki. W razie potrzeby dolej trochę wody.Ciasto naleśnikowe raz jeszcze bardzo dokładnie wymieszaj a następnie zanurzaj w nim kawałki ryby. Oblepione ciastem fileciki smaż porcjami: Przygotuj sobie większą patelnię i zacznij ją nagrzewać. Wlej cztery łyżki oleju do smażenia. Ustaw średnią moc palnika i zacznij kłaść kawałki ryby w cieście.
Fileciki smaż z obu stron na rumiano. Uważaj, by kotleciki nie przypalały się za szybko. W razie potrzeby zmniejsz moc palnika. Kawałki ryby nie powinny się za szybko rumienić. To jak długo będą się smażyć, zależy do patelni i jej grubości oraz od ustawionej mocy palnika. Moje smażyły się po około dwie minuty na stronę.

W ten sposób usmaż wszystkie kotlety rybne. Chłoną one niewiele tłuszczu, więc zapewne nie będzie potrzeby dolewania go na patelnię. Talerz z usmażonymi filetami rybnymi odłóż na bok. Zalewę do warzyw na patelnię polecam przygotować sobie jeszcze przed smażeniem cebuli. Do jednej miski wlej: pół szklanki wody, 2 łyżki oleju, 4 łyżki octu spirytusowego. Dodaj też 4 czubate łyżki koncentratu pomidorowego oraz przyprawy: 3 płaskie łyżki cukru, płaska łyżeczka soli, pół łyżeczki słodkiej papryki. Wszystko dokładnie wymieszaj i odstaw na bok. Trzy duże cebule zwykłe lub też czosnkowe o łącznej wadze około 450 gramów obierz i przekrój na pół. Każdą połówkę pokrój nożem w cienkie piórka. Przygotuj sobie średnią patelnię i zacznij ją nagrzewać. Wlej cztery łyżki oleju do smażenia. Ustaw średnią moc palnika i po chwili dodaj cebulę. Smaż ją tak około 15 minut. Co jakiś czas zamieszaj cebulę. Po tym czasie powinna się ładnie zeszklić i lekko zarumienić.W trakcie podsmażania cebuli przygotuj warzywa marynowane. Trzy średnie ogórki konserwowe o łącznej wadze około 170 gramów pokój w grubsze, ale nie za długie paski. Tak samo pokrój trzy połówki papryki konserwowej ze słoika. Potrzebujesz około 140 gramów papryki.Gdy cebulka jest już podsmażona, na patelnię dodaj też pokrojone w paski ogórki oraz paprykę. Zamieszaj wszystko i podsmażaj minutę. Następnie wlej wcześniej przygotowaną zalewę. Zamieszaj zawartość patelni. Gdy wszystko ponownie się zagotuje, poczekaj jeszcze minutę i zdejmij patelnię z palnika. Na szerszy półmisek wyłóż część usmażonych wcześniej filetów rybnych w naleśnikowej panierce. Na filety wyłóż część warzyw w sosie. Następnie kolejna warstwa kawałków ryby oraz reszta sosu.

Ryba po japońsku świetnie smakuje podana na gorąco. Można ją też serwować nawet całkowicie przestudzoną.


  PRZEJDŹ NA FORUM