Goździk brodaty wieloletni – uprawa, pielęgnacja, odmiany
Goździk brodaty (Dianthus barbatus) znany także pod nazwą goździk kamienny jest jednym z najchętniej sadzonych kwiatów w polskich ogrodach. Dziko rośnie w Azji (na terenie Chin i Korei Północnej) oraz w środkowej, wschodnie i południowej części Starego Kontynentu. W Europie pojawił się najprawdopodobniej w XVI wieku. Co interesujące, w Anglii nazywany jest „słodkim Williamem” (sweet William). Przypuszcza się kilka teorii pochodzenia tej nazwy, jedna mówi o arcybiskupie Yorku, inna o królu Williamie Zdobywcy, a jeszcze inna dopatruje się źródeł tego słowa w nieco przekształconym francuskim oilett oznaczającym oczko.Ten wieloletni kwiat należący do rodziny goździkowatych, powszechnie uprawiany przez nasze babcie najczęściej gości w przydomowej przestrzeni jako goździki dwuletnie. Choć warto zaznaczyć, że w większości są tak naprawdę krótkowiecznymi bylinami, które uprawiamy jako dwuletnie kwiaty w ogrodzie. Jeśli szukasz więcej inspiracji na kwiaty ogrodowe, zebraliśmy je dla ciebie w tym miejscu.Wygląd goździka brodatego


Może osiągnąć rozmiar od ok. 30 do 40 cm. Najmilszy czas w hodowli dianthus barbatus kwitnie od czerwca do końca sierpnia. Jego charakterystyczną cechą są duże kwiatostany zebrane na górze łodygi zdobiące ogródek licznymi kwiatami barwy białej, różowej oraz czerwonej. Występuje również w postaci wielobarwnej czy z oczkiem. Typowe dla ich budowy są także szerokolancetowate liście, dość bujne oraz twarda łodyga. Goździk kamienny łatwo rozpoznać za sprawą silnego korzennego zapachu.

Goździk brodaty dianthus barbatus - zastosowanie
Sadzonki znakomicie prezentują się w kwiatowych kompozycjach na rabatach oraz świetnie nadają się jako kwiaty cięte do wazonu (są niezwykle trwałe). Śmiało można wykorzystywać je do kwietników w przydomowych altankach i miejscach wypoczynku, w których tworzymy ściankę zieleni czy przestrzeń dla wiosenno-letnio-jesiennych kwiatów.


  PRZEJDŹ NA FORUM