rolada,kluski śląskie i modro kapusta
Rolady:
6 plastrów po 1-1,5 cm wołowiny najlepiej część krzyżowa
1 cebula
2 średnie ogórki kiszone
3 łyżki musztardy sarepskiej
2 kawałki kiełbasy śląskiej
150 g boczku surowego, wędzonego
3 ziarna ziela angielskiego
2 liście laurowe
1 l. bulionu (ale jak macie użyć z kostki to lepiej już chyba wody)
1 łyżka mąki
1 łyżka masła i 1 łyżka oleju do smażenia
sól, pieprz Kluski śląskie:
1,5 kg ziemniaków
300 g mąki ziemniaczanej
1 jajko (nie powinno być ale ja dodaje)
sól Modra kapusta:
1 mała główka czerwonej kapusty
1 cebula
100 g boczku
smalec do smażenia o ile będzie potrzebny
ocet
sól, cukier, pieprz..... Sposób przygotowania..... Sposób przygotowania

Rolady śląskie od nich zaczynamy bo najdłużej i najwięcej z tym roboty. Mięso rozbijamy, najlepiej przez folię na plastry mniej więcej 0,5 cm jak na kotlety schabowe.
Rozkładamy i pieprzymy lekko z jednej strony a z drugiej smarujemy łyżeczką musztardy na każdy z nich.
Na stronę z musztardą układamy boczek, ogórka, i kiełbasę pokrojone w słupki i cebulę w piórka. Nakładamy warstwę na całej powierzchni zachowując odstęp od brzegów.
Zawijamy dość ciasno upychając farsz do środka palcami a boki mięsa zawijamy pod spód.
Spinamy rolady wykałaczkami lub obwiązujemy białą, bawełniana nitką.
Na bardzo rozgrzanej wysokiej patelni z pokrywą smażymy rolady z każdej ze stron na maśle z olejem. Nie przesadzamy mamy zamknąć mięso a nie usmażyć - lekko złote wystarczy.
Zmniejszamy ogień prawie do zera i zalewamy wodą lub bulionem, tak by lekko wystawały. Wrzucamy ziele i liście i lekko solimy. Przykrywamy i dusimy ok. 2 godzin na minimalnym ogniu od czasu do czasu je obracając.
Po 2 godzinach odkrywamy patelnię i sprawdzamy mięso pewnie minimum jeszcze z pół godziny albo godzina przed nami. Nie ma lekko. Gotujemy dalej już bez przykrycia, redukując trochę płyny.
10 min. przed końcem gotowania robimy zasmażkę lub mieszamy mąkę z odrobiną wody i zagęszczamy sos.
Kluski śląskie Ziemniaki obieramy, gotujemy i studzimy. Przeciskamy przez praskę i łączymy z mąką i jajkiem. Najlepszy jest stosunek 1/4 mąki do 3/4 ziemniaków. Wyrabiamy masę i toczymy kulki wielkości orzecha włoskiego, na końcu robimy kciukiem wgłębienie i układamy na blacie. Kluski gotujemy najlepiej w momencie jak zagęścimy sos, w posolonym wrzątku ok. 2-3 minut. To akurat najprostsze z tego wszystkiego.
Modro kapusta To też w miarę proste. Kapustę pozbawiamy zewnętrznych liści myjemy i usuwamy twardy środek. Szatkujemy drobno i wrzucamy do osolonej wody. Gotujemy do miękkości (trzeba sprawdzać by nie przeciągnąć).
Na patelni podsmażamy boczek z cebulą, najlepiej na smalcu jeśli mamy chudy boczek.
Kapustę odcedzamy, mieszamy z cebulą i boczkiem i doprawiamy solą, pieprzem, cukrem i octem do smaku. Ja dodatkowo ścieram pół jabłka do środka. Dokładnie wymieszać i podawać ciepłe lub zostawić całość i podawać na zimno po przegryzieniu się składników.
Notatki

Roboty przy tym fest, ale warto! Rolada, kluski śląskie i modra kapusta - tradycyjny śląski obiad. Jak nigdy nie jedliście to zachęcam. I nie idźcie na skróty tylko zróbcie to w komplecie. Połączenie tych smaków jest genialne. Jako gorol musiałem konsultować wykonanie dania z kucharkami śląskimi. Ba nawet jedna przyjechała i spróbowała i mówiła, że smak ok oczywiście kilka uwag dostałem, co poprawić ale je w przepisie uwzględniłem. Okazało się też, że wersji samego przyrządzania i składników też jest kilka. Wybrałem coś co słyszałem dość często i co wydaje mi się że powinno smakować. Wszelkie uwagi jednak chętnie przyjmę bo wykonałem to danie premierowo, bez prób i wprawy.

Kosą po patelni - Smacznego
Śląski tekst pochodzi z artykułu Ślonski łobyczaje, Zuzi Karwot, ze strony: https://gryfnie.com/kultura/slaskie-obyczaje/

A jeśli szukacie śląskiego deseru po tej uczcie, to zobaczcie: Szpajza



































































  PRZEJDŹ NA FORUM